The Federal Polytechnic Offa

Contact us

Fastest growing Polytechnic in Nigeria and Sub-Sahara Africa.

DEPARTMENT OF ELECTRICAL AND ELECTRONIC ENGINEERING AND TECHNOLOGY

BRIEF HISTORY OF THE DEPARTMENT

 

The Department was established in 1992 when the Federal Polytechnic Offa took off under the Polytechnic Act of the Military Administration of General Ibrahim Badamosi Babangida. As a new Department, the National Diploma Programme (ND) took off and was eventually accredited for both full-time and part-time programmes before the eventual commencement of the Higher National Diploma programmes (HND) with options in POWER AND MACHINE (PM) and ELECTRONICS AND TELECOMMUNICATION (ET). The Department also offers a Bachelor Degree Certificate in affiliation with The Federal University of Minna Technology (FUTMINNA).

 

 

PROGRAMMES AVAILABLE AND DURATION

 

The Department offers both National Diploma Certificate of Electrical and Electronic Engineering and Higher National Diploma Certificate in Electrical and Electronic Engineering with options in Power/Machine and Electronic/Telecommunication (Two years duration at ND level, after, plus one year of Industrial Attachment or two years at pass level and two years at HND level).

 

 

ADMISSION REQUIREMENTS

 

Please find below the admission requirements for the programmes available in the Department with the number of students on the programme

 

(i)         ADMISSION INTO B.TECH DEGREE PROGRAMMES

 

Applications are invited from interested and suitably qualified candidates for admission into the following B. Tech. Degree programme of Federal University of Technology Minna in affiliation with Federal Polytechnic, Offa.

GUIDELINES FOR ADMISSION UTME ADMISSION

PROGRAMME

MINIMUM UTME SCORE

O’level requirements in NECO, WAEC OR NABTEB

 

(Not more than two sittings)

Electrical

200

Minimum of five (5) credit pass in English Language, Mathematics, Physics, Chemistry and any one of the science subjects (e.g Further Mathematics, Technical Drawing, Biology/Agric.

 

 

DIRECT ENTRY INTO 200LEVEL

 

In addition to the UTME qualification in A, candidates must possess a minimum of LOWER CREDIT at National Diploma (ND), National Innovation Diploma (NID), or MERIT at NCE level. The candidates with IJMB must score a minimum of five (5) points or four (4) points (CPES, FUTMINNA) and a pass at least two (2) subject relevant to their purposed courses.

DIRECT ENTRY INTO 300LEVEL

 

In addition to UMTE qualification in A, candidates must have a LOWER CREDIT at Higher National Diploma (HND) level in their proposed courses.

Candidates that have chosen courses not relevant to their area of specialization at ND/HND or NCE would be required to change to any other courses relevant to their discipline during the screening.

Only O’level result print-out downloaded directly from the Websites of the National Examination Bodies (WAEC/NECO/NABTEB) or Photocopies of the original certificates are accepted for verification.

 

REGISTRATION AND SCREENING PROCEDURE

 

All applicants for screening are to visit http://Portal.fpo.edu.ng and make payment of #2,000= with an ATM Card that is Interswitch compatible.

Fill the required information, including result(s), and other relevant documents.  Upload scanned copies of result(s)/certificate(s) and state of origin, birth certificate etc. Print out screening summary report.

The following items are required for submission to the venue of the screening exercise. Registration slip

O’level Results

 

Result of Higher Qualification(s) obtained (IJMB), ND, NCE and HND). JAMB registration slip.

 

 

(ii)     REQUIREMENTS FOR ENTRY INTO DIPLOMA PROGRAMMES

 

ADMISSION REQUIREMENTS FOR NATIONAL DIPLOMA IN ELECTRICAL ELECTRONIC ENGINEERING

O’LEVEL ENTRY REQUIREMENTS

 

Credit Pass in Mathematics, Physics, Chemistry and English Language are Compulsory and any other ONE Credit inn Economics, Geography, Applied Electricity, Basic Electronics, Metal Works, Technical Drawing and Biology/Agric. Science.

UMTE Subject Combination for 2017/2018

 

Mathematics, Physics, Chemistry/Technical Drawing.

 

Minimum UMTE Score for Electrical Electronic Engineering is 150

 

Admission Requirements for Higher National Diploma in Electronic Engineering as detailed in (A) above

Minimum of LOWER CREDIT Passed classification in National Diploma with a Year Industrial Training or a PASS Classification with minimum of two (2) Years Industrial Training.

 

 

FACILITIES AVAILABLE

 

(i)         INTERNET FACILITIES

 

(ii)        LIST OF LABORATORY EQUIPMENT MACHINE AND CONTROL LABORATORY

LCD BRIDGE SYSTEM

 

RESISTANCE BOX AND VOLTAGE DRIVE TRANSMISSION LINE DEMONSTRATOR OSCILLOSCOPE

FUNCTION GENERATOR INDUSTRIAL PID CONTROL

MINI PROCESS CONTROL DEMONSTRATOR UNIVERSAL MOTOR

MOTOR ASYNCHRONE

 

FRACMO-DANGER –MAINS VOLTAGE SPEED PRODUCER MOTOR

MOTOR CONTROL TRAINING SYSTEM

 

DC MOTOR COUPLE TP TACHO GENERATOR TRANSFORMER EXPERIMENTAL TRAINER ANALOG CONTROL TRAINING STSTEM FEEDBACK SYSTEM

 

FEEDBACK TRANSFORMER TRAINER POWER SUPPLY SYSTEM

MACHINE CONTROL PANEL

 

3PHASE DEMONSTRATION PANEL FOR STAR AND DELTA CONNECTION MOD CV/EV

STABLIZER

 

MOTOR ALTERNATORE

 

SINGLE OUTPUT ADJUSTABLE DC POWER SUPPLY PROGRAMMABLE LOGIC CONTROL TRAINER PROCESS CONTRL TPS

KIT ROBOT TPS PLC CONTROL TPS

CONPONENT STORAGE PANEL MULTITAP TRANSFORMER

POWER LABORATORY

 

INSULATOR

 

LENGTH OF AMORDE CABER

 

LENGTH OF OVERHEAD ALUMINIUM CABLE INSULATOR HANGER

STAIR HANGER

 

YF-800 VOLTMETER (DIGITAL INSTRUMENT) WATTMETER

VOLTMETER AMETER

3 PHASE 4 WIRE WATT METER AVOMETER

 

MOD.MP341 MEGER TESTER

STAR DELTA MOTOR STATER POLE BELT

FRACMO DANGER-MAIN VOLTAGE FUSE DISTRIBUTION BOARD FEEDBACK SPEED INDICATOR POWER SUPPLY SYSTEM

ELECTRONIC FEEDBACK WATTMETER 3PHASE CIRCUIT BREAKER VOLTMETER

OSCILLOSCOPE DISTRIBUTION BOX (FEEDER)

COMPUTER ELECTRONIC LABORATORY

 

ANALOG DIGITAL AND HARDWARE ELECTRONICS TRAINING SYSTEM CENTRAL PROCESSING UNIT

PRINTER MONITOR TELEVISION SOLAR PANEL

ELETRICAL AND ELECTRONICS WORK BENCH WITH POWER SUPPLY STAR DELTA STARTER

COLD CARVIN

 

SOUND SYSTEMS (SPEAKER) MOTHER BOARDS DECODERS

 

OSCILLOSCOPE PRESSING IRON ELECTRIC COOKER UPS

OTHERS

  1. Gown with cap and neck 1
  2. Power cable 3
  3. Power adaptors 6
  4. Lamp holders 2
  5. Inverter 1
  6. In-In 1
  7. RJ45 cord 2

BASIC INSTRUMENTATION LAB.

1          .WORK BENCH                                                                                  5

  1. STOOLS 24
  2. CEILING 5
  3. FAN REGULATORS 4
  4. SMALL ENERGY BULBS 3
  5. FLORESCENT LAMP HOLDER 3

COMPUTER ELECTRONICS WORKSHOP

 

1

.WORKBENCH

6

2.

STOOLS

17

3.

FAN REGULATERS

14

4.

CEILING FANS

5

 

 

5.

OFFICE TABLE

2

6.

SMALL ENERGY BULB

2

7.

BIG ENERGY BULB

1

8.

FLORESCENT LAMP HOLDER

4

 

 

ELECTRONICS TELECOM WORKSHOP

1          .WORKBENCH                                                                                   7

  1. STOOLS 27
  2. REGULATORS 5
  3. OFFICE TABLE 1
  4. BACK CHAIR 3
  5. CEILING FANS 6
  6. SMALL ENERGY BULB 3
  7. BIG ENERGY BULB 1

POWER LAB

1          .WORK BENCH                                                                                  5

  1. STOOLS 31
  2. CEILING FANS 3
  3. OFFICE TABLE 1
  4. BACK CHAIR 1
  5. FAN REGULATOR 5
  6. BIG ENERGY BULB 3
  7. SMALL ENERGY BULB 3
  8. FLORESCENT LAMP HOLDER 2

MACHINE LAB

 

 

1

.WORK BENCH

8

2.

STOOLS

33

3.

OFFICE TABLE

2

4.

WHITE PLASTIC CHAIRS

2

5.

REGULATORS

5

6.

CEILING FANS

5

7.

SMALL ENERGY BULB

3

8.

FLORESCENT BULB

2

9.

INCANDECENT BULB

3

SKILL G LAB

1

.WORKBENCH

27

2.

BACK CHAIRS

41

3.

CEILING FANS

8

4.

FAN REGULATORS

8

5.

OFFICE TABLE

1

6.

FOAM BACK CHAIR

1

7.

STOOL

1

8.

BIG ENERGY BULB

7

9.

SMALL ENERGY BULBS

4

 

 

 

 

MAINTENANCE AND REPAIR WORKSHOP

1          .WORKBENCH                                                                                 6

  1. IRON STOOL 1

 

3.                  WHITE PLASTIC CHAIR                                                                1

4.                  CEILING FANS                                                                                3

5.                  FAN REGULATORS                                                                        3

 

75

 

CURRICULUM

 

LIST OF REQUIRED COURSES

 

ND I FULLTIME & PART TIME FIRST SEMESTER

S/N Course Code  Course Title         Units

  1. GNS 101 Use of English  I                                                   0
  2. MTH 112 Algebra and Elementary Trigonometry                2 .0
  3. MEC 111 Technical Drawing                                                0
  4. MEC 112 Basic Workshop Technology and Practice            0
  5. EEC 114 Report Writing                                                         0
  6. EEC 112 Introduction to Computer Software                        0
  7. EEC 117 Computer Hardware I                                              0
  8. EEC 111 Electrical Graphics                                                   0
  9. EEC 115 Electrical Engineering Science 1                              0
  10. EEA 119 Electrical Workshop Practice I                                0
  11. EED 126 Practice of Entrepreneurship                                    0

 

TOTAL

 

21.0

 

 

 

S/N      Course Code

1. GNS 102

Course Title

Communication Skills I

Units

2.0

2. MTH 211

Calculus  1

2.0

3. MEC 124

Machine Tools Technology & Practice 1

2.0

4. EEC 122

Electrical Power I

2.0

5. EEC 123

Electrical Machine I

2.0

6. EEC 124

Electronics I

2.0

7. EEC 125

Electrical Engineering Science II

2.0

8. EEC 126

Electrical and Electronic Instrument

2.0

9. EEA 129

Electrical Workshop Practice II

2.0

 

 

ND I FULLTIME & PART TIME SECOND SEMESTER

 

  1. EEC 128 Telecommunications I                                          0
  2. EED 127 Practice of Entrepreneurship                                0

 

 

 

ND II FULLTIME & PART TIME THIRD SEMESTER

 

TOTAL

 

22.0

 

S/N      Course Code  Course Title                                                        UNITS

 

 

  1. GNS 111 Citizen Education
  2. GNS 201 Use of English  II                                        0

 

2.0

 

  1. MTH 202 Logic and Linear Algebra                                     0
  2. EEA 231 Computer Programming                                        0
  3. EEC 232 Electrical Power II                                                0
  4. EEC 233 Electrical Machines II                                           0
  5. EEC 234 Electronics II                                                        0
  6. EEC 236 Electrical and Electronic Instrument II                0
  7. EEA 237 Maintenance & Repairs                              2.0
  8. EEC 238 Telecommunications II                                         0
  9. EEC 239 Electric Circuit Theory I                                       0
  10. EED 217 Entrepreneurship Practical I                                  0
  11. SIW 211 Student Work Experience Scheme               4.0

 

 

 

S/N      Course Code

1. GNS 202

Course Title

Communication Skills II

Units

2.0

2. MTH 122

Trig. And Analytical Geometry

2.0

3. EEA 202

Applied Electronics

2.0

4. EEC 247

Computer Hardware II

2.0

5. EEC 244

Electronics III

2.0

6. EEC 249

Electric Circuit Theory II

2.0

7. EEC 245

Elect. Installation of Building System

2.0

8. EED 218

Entrepreneurship Practical II

2.0

9. EEC 280

Project

4.0

 

TOTAL

20

 

 

ND II FULLTIME & PART TIME FOURTH SEMESTER

 

TOTAL

 

28.0

 

COURSES OFFERED BY HIGHER NATIONAL DIPLOMA (HND FULL TIME) FIRST SEMESTER HND I (BOTH OPTIONS)

S/N      Course Code  Course Title                                                     Units

  1. MTH 311 Advanced Algebra                                             0
  2. MTH 312 Advanced Calculus                                            0
  3. MEC 311 Engineer in Society                                            0
  4. EEC 315 Electrical Material Science                                 0
  5. EEI 311 Electrical Measurement and Control III            0
  6. EEC 313 Electric Circuit Theory III                                  0
  7. ICT 302 Computer Packages                                            0
  8. EEE 314 Analogue Electronics III                                    0
  9. EEA 311 Electrical Construction Techniques                    0
  10. GNS 301 Communication in English                                 0
  11. EED 313 Entrepreneurship Development I                       0

 

 

TOTAL

 

24.0

 

 

 

SECOND SEMESTER HND I

 

S/N      Course Code

1. GNS 413

Course Title

Industrial Management

Units

2.0

2. EEC 324

Testing Method and Reliability

2.0

3. EEC 325

Electrical Circuit Theory IV

2.0

4. EEP 328

Electrical Design and Drawing I

2.0

5. EEE 325

Digital Communication I

3.0

6.  EEP 326

7.  EEE 327

8.  EEP 327

9.  ICT 321

Electric Power Systems III Digital Electronics Electric Machines III

Data Communication and Networking

3.0

3.0 (ET)

3.0 (PM) 2.0

10. EEA 302

Engineering Analysis

2.0

11. EED 323

Entrepreneurship Development II

2.0

 

TOTAL

27

 

THIRD SEMESTER HND II (ELECTRONIC & TELECOM OPTION)

S/N      Course Code  Course Title                                                         Units

  1. MTH 321 Numerical Methods                                             0
  2. EEC 431 Electromagnetic Field Theory                              0
  3. EEE 437 Electronic Design and Drafting                           0
  4. EEE 435 Digital Communication II                                    0
  5. EEE 434 Analogue Electronic IV                                       0
  6. EEI 431 Electronic Measurement & Control IV                0
  7. EEE 438 Microprocessor Applications                               0
  8. EEC 433 Control Engineering System  III                         0
  9. EEC 437 Project                                                                  0
  10. EED 413 Practice of Entrepreneurship                                0

TOTAL                             23

FOURTH SEMESTER HND II (ELECTRONIC & TELECOM OPTION)

S/N      Course Code  Course Title                                                      Units

  1. MTH 313 Statistical Methods                                            0
  2. EEA 402 New Trend Technology                                     0
  3. EEE 442 Power and Machine                                           0
  4. EEE 445 Digital Communication III                                0
  5. EEE 446 Electronic Maintenance & Repairs                    0
  6. EEE 447 Computer Hardware Maintenance & Repairs   0
  7. ICT 301 Introduction to Programming (C++)                 0
  8. EED 423 Practice of Entrepreneurship                             0
  9. EEC 447 Project II                                                            0

TOTAL                           21

THIRD SEMESTER HND II (POWER & MACHINE OPTION)

S/N      Course Code  Course Title                                                     Units

  1. MTH 321 Numerical Methods                                           0
  2. EEP 436 Electrical Power System IV                               0
  3. EEP 438 Electrical Design & Drafting II                         0
  4. EEP 439 Electric Machines IV                                         0
  5. EEC 431 Electromagnetic Field Theory                            0
  6. EEC 433 Control Engineering  III                                    0
  7. EEI 431 Electrical Measurement & Control IV               0
  8. EEC 437 Project I                                                             0
  9. EED 413 Practice of Entrepreneurship                              0

TOTAL                           20

 

FOURTH SEMESTER HND II (POWER & MACHINE OPTION)

S/N      Course Code  Course Title                                                     Units

  1. MTH 313 Statistical Methods                                            0

2.  EEA 402         New Trend Technology                                     2.0

  1. EEP 442 Industrial Electronics                                         0
  2. EEP 446 Electric Power System V                                   0
  3. EEP 447 Electrical Machines V                                        0
  4. EEP 444 Electrical Maintenance and Repairs                   0

7.  ICT 301          Introduction to Programming (C++)                 2.0

  1. EED 423 Practice of Entrepreneurship  II                         0

9.  EEC 447         Project II                                                            4.0

TOTAL                           22.0

 

 

 

DEPARTMENTAL STAFF PROFILE

 

 

 

 

 

 

S/ N

 

 

 

 

 

Name

 

 

 

 

 

Department

 

 

 

 

 

Prog

 

 

 

 

 

Qualification

 

 

Date of Emplo yment

 

 

 

 

 

Rank

Status of Employmen t (Full Time, Visiting, Part time e.t.c)

 

 

 

Area of Specializa tion

 

 

 

1

 

 

PROF. ADEDIRAN Y.A.

 

 

 

ELECT/ELECT

 

 

DEGR EE

 

 

 

 

 

Ph.D 1999

 

M.Sc (ELECT ENGR TELECOM OPTION) 1980

CERT OF COMPLETION OF HUNGARIAN LANG 1975

CERT IN LAND SURVEYING 1974

 

16TH MAY, 2018

 

 

 

PROF

 

 

 

VISITING

INDUSTRI

AL & PRODUCTI ON ENGR

 

 

 

 

 

 

 

 

 

2

 

 

 

 

 

 

 

 

ENGR. PROF. FAKOLUJO O.A.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

ELECT/ELECT

 

 

 

 

 

 

 

 

DEGR EE

 

 

 

 

 

 

PhD (ELECT MATERIALS) 1988

DIC 1988

 

 

16TH MAY, 2018

 

 

 

 

PROF

 

 

 

 

VISITING

 

 

 

ELECTRON ICS

 

 

 

 

 

 

B.Sc(ELECT/ELECT) 1980

 

 

 

 

 

 

 

 

3

 

 

ENGR. DR. KADIRI KAMORU OLUWATOYIN

 

 

 

ELECT/ ELECT ENGR

 

 

 

 

 

Deg ree

 

 

 

 

PHD ( COMP.SCIENCE)2016

 

 

MSC (COMP.SCIENCE)2012

 

MSC (IND. & LAB RELATIONS)'07

MBA( BUSINESS ADMIN)2000

 

PGDE (COMP.SCIENCE) 2002

BSC (ELECT/ELECT ENGR)1995

 

 

ND (ELECT ENGR) 1988 COREN  2001

 

 

19TH NOV 1996

 

 

 

CHIEF LECTURER

 

 

 

 

FULL TIME

 

 

 

ENGINEER ING

 

 

4

ENGR. ADEWUMI OLUGBENGA TITUS

 

ELECT/ELECT ENGR

 

 

 

Deg ree

 

MSC (ELECT/ELECT ENGR)2008

 

ND (ELECT/ELECCT ENGR)1988

COREN             2002

 

HND (INFO.TECH) 1996

 

 

 

 

 

 

 

ND ( ELECT/ELECT ENGR)1991

COREN       2005

6TH FEB 1997

 

CHIEF LECTURER

 

 

FULL TIME

 

ENGINEER ING

 

 

 

5

ENGR. BAMIGBOYE OLADAYE OLADELE

 

 

ELECT/ELECT ENGR

 

 

Deg ree

 

 

M.ENG (ELECT/ELECT ENGR) 2013

MBA (MARKETING) 2003

 

B.Eng. Elect/Elect) 1993

 

23RD APRIL, 1997

 

 

CHIEF LECTURER

 

 

 

FULL TIME

INSTRUM ENTATION AND CONTROL

 

 

 

 

 

 

COREN          2002

 

NSE              2000

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

6

 

 

 

 

 

 

 

 

ENGR DR. OBAJE S.E.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

ELECT/ELECT

 

 

 

 

 

 

 

 

Degr ee

PhD (ELCT/ELECT) 2010

 

M.ENG (ELCT/ELECT) 2003

 

B.ENG (ELECT/ELECT) 1997

 

HCC 1994

 

ND (ELECT/ELECT) 1991

 

 

 

 

 

 

 

 

 

2000

 

 

 

 

 

 

 

 

CHIEF LECTURER

 

 

 

 

 

 

 

 

 

FULL TIME

 

 

 

 

 

 

 

 

COMPT & CONTROL

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

7

 

 

 

 

 

 

 

ENGR. DR. KEHINDE, OLUFEMI OLUSEYE

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

ELECT/ELECT ENGR

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Degr ee

PhD ELECTRONICS ENGR 2017

 

MSc INFORMATION TECH 2014

ADVAN DIPLOMA IN CURRICULUM DESIGN & IMD 2000

B.ENG ELECT/ ELECT 2002

 

 

 

 

 

 

 

 

13TH APRIL, 1994

 

 

 

 

 

 

 

 

 

SENIOR LECTURER

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

FULL TIME

 

 

 

 

 

 

 

 

ELECTRON ICS & TELECOM

 

 

8

 

ENGR. ALEGE MOBOLAJI BABA

 

ELECT/ELECT ENGR

 

Degr ee

 

 

MSC(TECH) 1983

 

BSC (ELECT/ELECT ENGR)1977

COREN         1989

31ST JULY, 1978

 

SENIOR LECTURER

 

 

FULL TIME

ELECTRON ICS & TELECOM

9

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

10

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

ENGR. EHIAGWINA FREDERICK OJIEMHENDE

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

ELECT/ELECT ENGR

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Deg ree

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

M.ENG (ELECT/ELECT ENGR)2016

BSC (ELECT/ELECT) 2010

 

COREN 2018

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

2ND APRIL 2012

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

LECTURER II

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

FULL TIME

ELECTRO NICS & TELECOM

 

 

ENGR. AFOLABI LATEEF OLASHILE

 

ELECT/ELECT ENGR

 

 

 

 

Deg ree

 

 

COREN   2016

 

M.ENG ( ELECT/ELECT ENGR)2017

 

PGDE ( EDUCATION)2015

26TH FEB 2013

 

LECTURER II

 

 

FULL TIME

ELECTRON ICS & TELECOM

 

 

 

ENGR. JIMOH ABDULRAMON AROYEHUN

 

 

ELECT/ELECT ENGR

 

 

Deg ree

 

 

M.ENG (ELECT/ELECT ENGR)2018

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

PGDE (EDUCATION) 2012

11TH MARC H 2013

 

 

LECTURER II

 

 

 

FULL TIME

 

 

ENGINEER ING

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

10

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

BSC (ELECT/ELECT ENGR)2006

 

 

 

 

 

 

11

 

OLADUNTOYE .S. ADEMOLA

 

ELECT/ELECT ENGR

 

Deg ree

 

HND (POWER & MACH.) 1999

ND (ELECT ELECT ENGR) 1990

30th Sept, 1992

CHIEF TECHNOLO GIST

 

 

FULL TIME

 

ELECTRIC AL

 

 

 

 

 

 

 

 

ENGR I.A. ADEIFE

 

 

 

 

 

 

 

ELECT/ELECT

 

 

 

 

 

 

Degr ee

 

 

PGDE (ELECT/ELECT) 2014

 

HND (ELECT/ELECT) 1982

 

NSE, 2003

 

COREN, 2006

 

 

 

 

 

30TH SEPT, 1992

 

 

 

 

 

CHIEF INSTRUCTO R

 

 

 

 

 

 

 

FULL TIME

 

 

 

 

 

 

 

TELECOM

 

12

 

 

BAMIDELE GANIYU KOLAWOLE

 

 

 

ELECT/ELECT ENGR

 

 

Deg ree

 

 

 

PGDE (ELECT/ELECT ENGR) 2005

 

 

7TH SEPT, 1993

 

 

CHIEF INSTRU- CTOR

 

 

 

 

FULL TIME

 

 

 

POWER & MACHINE

 

 

 

 

HND (ELECT/ELECT ENGR) 1999

ND (ELECT ENGR) 1991

 

 

 

 

 

13

 

 

 

WAEC                      2011

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

14

 

ENGR. ADEKANYE MAJEED JAIYEOLA

 

 

ELECT/ELECT ENGR

 

 

Deg ree

 

 

HND (ELECT/ELECT ENGR)1990

 

20TH SEPT 1997

 

CHIEF TECHN- OLOGIST

 

 

 

FULL TIME

 

 

ELECTRON TELECOM

 

 

 

 

 

ND (ELECT ENGR) 1987

 

 

 

 

 

 

 

 

 

COREN 2005

 

 

 

 

 

 

 

15

ENGR. E.O SELUWA

ELECT/ELECT ENGR

Degr ee

B.Sc. (ELECT/ELECT),

MIEM, M.Tech in view

 

 

 

LECTURER I

 

 

FULL TIME

 

 

 

 

16

 

ENGR. YEKEEN A. SURAJUDEEN

 

ELECT/ELECT ENGR

 

Degr ee

 

M.ENG (ELECT/ELECT), B.ENG (ELECT/ELECT)

 

 

LECTURER II

 

 

FULL TIME

ELECTRON ICS/TELEC OM

 

 

 

IC

 

 

 

 

17

MR. IBIYEYE ABDULTAWWAB A.

 

ELECT/ELECT ENGR

 

Degr ee

 

 

B.ENG (ELECT/ELECT)

 

 

ASS. LECTURER

 

 

FULL TIME

 

 

 

18

 

 

MR. AZANUBI

ELECT/ELECT ENGR

Degr ee

ND (ELECT ENGR)

 

HND (ELECT/ELECT ENGR)

 

ASS. LECTURER

 

 

 

 

 

 

 

19

 

 

 

 

ENGR. ODUTAYO E.B

 

 

 

 

ELECT/ELECT ENGR

 

 

 

 

Degr ee

PGDE (ELECT/ELECT) HND (ELECT/ELECT) NSE,

COREN

 

 

 

 

CHIEF INSTRUCTO R

 

 

 

 

 

FULL TIME

 

 

 

20

 

 

ENGR. OSENI M.G

 

ELECT/ELECT ENGR

 

Degr ee

 

M.Tech, PGD, HND, ND, COREN

 

PRINCIPAL INSTRUCTO R

 

 

FULL TIME

 

 

 

21

 

 

MR ADEYEMI N.A

 

ELECT/ELECT ENGR

 

Degr ee

 

HND, OND, Proficiency certificate in Management

 

PRINCIPAL INSTRUCTO R I

 

 

FULL TIME

 

 

 

 

 

22

 

 

 

 

MR. AKHUETIE

 

 

ELECT/ELECT ENGR

 

 

Degr ee

ND (ELECT ENGR)

 

HND (ELECT/ELECT ENGR) NIM

 

 

PRINCIPAL INSTRUCTO R I

 

 

 

 

FULL TIME

 

 

 

23

 

MR. ADEWUYI A.O

 

ELECT/ELECT ENGR

 

Degr ee

ND (ELECT ENGR)

 

HND (ELECT/ELECT ENGR)

 

PRINCIPAL INSTRUCTO R

 

 

FULL TIME

 

 

 

24

 

MR. OLATINWO O.L

 

ELECT/ELECT ENGR

 

Degr ee

ND (ELECT ENGR)

 

HND (ELECT/ELECT ENGR)

 

SENIOR INSTRUCTO R

 

 

FULL TIME

 

 

 

 

 

25

 

 

 

 

MR. O.T OLUMBE

 

 

ELECT/ELECT ENGR

 

 

Degr ee

NATE, ND (ELECT ENGR) HND (ELECT/ELECT ENGR) PGD.

 

 

SENIOR TECHNOLO GIST

 

 

 

 

FULL TIME

 

 

 

 

 

 

 

26

 

 

 

 

 

MR. SALAUDEEN W.O

 

 

 

 

 

ELECT/ELECT ENGR

 

 

 

 

Degr ee

ND (ELECT ENGR)

 

HND (ELECT/ELECT ENGR)

 

Cert. in Comp. Maintenance and Engineering

 

 

 

 

 

SENIOR TECHNOLO GIST

 

 

 

 

 

 

FULL TIME

 

 

 

 

 

27

 

 

 

 

MR. ADURADOLA

 

 

ELECT/ELECT ENGR

 

 

Degr ee

ND (ELECT ENGR)

 

HND (ELECT/ELECT ENGR) B.Sc (ELECT/ELECT)

 

 

 

TECHNOLO GIST I

 

 

 

 

FULL TIME

 

 

 

 

 

 

 

 

28

 

 

 

 

 

MR. OJO JOSEPH

 

 

 

 

ELECT/ELECT ENGR

 

 

 

 

Degr ee

RADIO CERTIFICATE, ND (ELECT ENGR)

HND (ELECT/ELECT ENGR)

 

 

 

 

SENIOR TECHNOLO GIST

 

 

 

 

 

FULL TIME

 

 

29

MR. ADEWUYI JIMOH

ELECT/ELECT ENGR

Degr ee

Primary School Leaving Certificate

 

SENIOR FOREMAN

 

FULL TIME

 

 

30

MR. BAMIDELE KUPONIYI

ELECT/ELECT ENGR

Degr ee

 

WAEC

 

SENIOR FOREMAN

 

FULL TIME

 

 

31

MR. L.A ADARANIJO

ELECT/ELECT ENGR

Degr ee

 

ND (ELECT ENGR)

 

 

FOREMAN

 

FULL TIME

 

 

 

32

 

 

MR. M.B FILANI

 

ELECT/ELECT ENGR

 

Degr ee

 

 

ND (ELECT ENGR)

 

HIGHER TECHNICAL OFFICER

 

 

FULL TIME

 

 

 

33

 

MRS F.J OLANIPEKUN

 

ELECT/ELECT ENGR

 

Degr ee

CSE GRD II, CSE GRD I, COMPUTER APPRE, WAEC, CERT. SEC.

 

CHIEF ASSISTANT SECRETARY

 

 

FULL TIME

 

 

 

34

 

ISIOYE ADEBOWALE O.

 

ELECT/ELECT ENGR

 

Degr ee

 

 

ND, HND

 

HIGHER EXECUTIVE OFFICER

 

 

FULL TIME

 

 

35

 

MRS. BELLO E.B

ELECT/ELECT ENGR

Degr ee

 

NCE

 

STORE KEEPER

 

FULL TIME

 

 

Contact us